ogulin.jpg

Otputujte u Ogulin

Zadnja izmjena: 13.05.2025 u 12:21

U kanjonu koji prolazi kroz središte grada svoj tok završava rijeka Dobra koja ponire ispod kamenih i strmih litica u ogroman otvor Đulin ponor. Đulin ponor spaja se sa spiljom Medvedicom i predstavlja najduži speleološki objekt Hrvatske s obzirom da je do sada istražen čak 15.701 metar sustava. Ime ponora vezano je uz legendu o Đuli, koja se u ponor strmoglavila zbog nesretne ljubavi, a na kamenoj litici vrlo lako možete uočiti profil muškarca, za kojega se prema legendi smatra da je kapetan Milan koji gleda kuda je nestala njegova Đula.

Iznad Đulina ponora Ogulin oko 1500. osniva Bernardin Frankopan koji gradi renesansni kaštel. Gradski zidovi omeđivali su dvorišni prostor s tri strane, a s četvrte se nalazi palača – trokatna zgrada na čijim se rubovima nalaze kule. Danas se u Frankopanskom kaštelu smjestio Zavičajni muzej otvoren 1967. godine. 

U Ogulinu se rodila Ivana Brlić-Mažuranić koja je još kao djevojčica je doživjela svoj rodni grad bajkovitim. Ogulin joj se odužio otvaranjem Ivanine kuće bajke, jedinstvenoga multimedijalnog i interaktivnog centra za posjetitelje smještenog u Frankopanskom kaštelu. Njezine su bajke iznimno vrijedan i jedinstven kulturni potencijal zbog čega Ogulin postaje zavičaj bajke u kojemu se svake godine u lipnju održava međunarodni Ogulinski festival bajke, a brojne kreativne radionice i pripovjedači tijekom cijele godine očekuju posjetitelje na jedinstvenoj ruti bajke potičući znatiželju i razigranost. Ogulinski festival bajke je jedinstveni događaj koji spaja kulturu, umjetnost i tradiciju, nudeći nezaboravno iskustvo za sve uzraste. U vrijeme festivala na relaciji Zagreb – Ogulin – Zagreb prometuje izletnički vlak Karlek. Njegove putnike dočekuju mažoretkinje, puhački orkestar, kulturna umjetnička društva i vještice kako bi se gosti koji dolaze u ogulinski kraj dobro zabavili. Ovaj vlak ima dugu tradiciju, a s njime je kroz godine putovalo mnoštvo izletnika, što potvrđuje da je izlet u Ogulin izvrsna opcija za sve uzraste. 

Za one željne aktivnog odmora, pravi biser ovoga kraja je jezero Sabljaci, akumulacijsko jezero nastalo na toku Zagorske Mrežnice. Ovo 11. jezero po veličini u Hrvatskoj pruža neograničene mogućnosti za rekreativce, plivače, veslače, jedrenje na dasci, ugodne šetnje, vožnje biciklom i veslačke regate, a ribolov je dopušten tijekom cijele godine. Ako ga pogledate s mjesta Prelesja iznad sela Desmerice, zaista se čini kao veliki morski zaljev. Posjete i Šmitovo jezero, najveće jezero ogulinskog kraja, uz koje se nalazi nekoliko špilja od kojih je najpoznatija Rupećica gdje je pronađena čovječja ribica. 

U slučaju da je Vaš odabir planinarenje, posjetite goru čudesnog oblika i zastrašujuće ljepote Klek (1182 m/nv), krajnji sjeveroistočni greben Velike Kapele. Njegova 200 metara visoka, okomita stijena predstavlja kolijevku hrvatskoga planinarstva i alpinizma jer je upravo u Ogulinu 1874. došlo do ideje o utemeljenju planinarskog društva. Klek je jedan od botaničkih rezervata s bogatim nalazištem tercijarne flore, među kojima su kitajbelov jaglac,malijevo devesije, kranjski ljiljan, alpska pavitina i druge, a otkriveno je i 30-ak vrsta kaćuna (planinska orhideja). Tu obitavaju i mnoge zaštićene životinjske vrste: vuk, medvjed, ris, tetrijeb gluhan i divlja mačka. Iz Ogulina možete krenuti i na planinarske izlete na Veljun, Modruš te Bijele i Samarske stijene. 

Otputujte vlakom u Ogulin na mnoge manifestacije koje se održavaju kroz godinu. Uživajte na proslavi planinarske Nove Godine i posjetite dječje maškare, smotru folklora Igra kolo, Ogulinski festival bajke, ciklobajku, biciklijade, Ljeto u Ogulinu, moto-susret MK Vještice, Dane meda, Advent u Ogulinu, proslavu dana Ogulina, Festival ogulinskog zelja, Ogulin Trail, vjerska i sportska događanja i druge manifestacije.

Više informacija možete pronaći na stranicama Turističke zajednice Ogulin.

Provjerite vozni red i uživajte u ljepotama ogulinskog kraja.