Krapina se nalazi na svega 60-tak kilometara od Zagreba i 50-ak od Varaždina, a krasi je bogata prirodna i povijesna baština koja seže čak 130.000 godina unatrag kada su na prostoru krapinskog brda Hušnjakovo praljudi ostavili svoj neizbrisivi trag koji je ugledao svjetlo dana zahvaljujući istaknutom geologu, paleontologu i paleoantropologu Dragutinu Gorjanoviću Krambergeru. U pješčenjačkim naslagama špilje visine 8 metra nađeno je oko 900 ljudskih fosilnih kostiju, što predstavlja najbrojniju i najbogatiju zbirku neandertalskog čovjeka prikupljenu na jednom lokalitetu. Pronađeni su brojni fosilni ostaci špiljskog medvjeda, sivog vuka, losa, golemog jelena, toplodobnog nosoroga, pragoveda i mnogih drugih životinja, kao i više od tisuću komada kamenog oruđa iz starijega kamenog doba. Kako bite istražili život neandertalaca, posjetite Muzej krapinskih neandertalaca koji svojim izgledom i proporcijama nalikuje na krapinsku polušpilju. Unutar kompleksa Hušnjakovo, na brdu Josipovac nalazi se park skulptura Forma Prima, četrdesetak skulptura u hrastovu drvu domaćih i inozemnih akademskih kipara.
Posjetite i krapinski Stari grad kojemu je 1347. kralj Ludovik I. Anžuvinac dodijelio privilegij slobodnog kraljevskog grada i time Krapincima omogućio znatnu autonomiju. Nakon njegove smrti, krapinsku utvrdu i pravo izravnog vladanja u Krapini naslijedio je hrvatsko-ugarski kralj Žigmund Luksemburški, a kroz povijest često je mijenjala vlasnike pa su tamo stolovali i kneževi Celjski, obitelj Keglević, obitelj Drašković, grof Wojkffy, a posljednji gospodari grada bile su obitelji Lichtenberg i Ottenfels.
Ako Vas zanima sakralna arhitektura, posjetite Župnu crkvu sv. Nikole s osobito vrijednim orguljama iz 1903. godine te crkvu sv. Katarine i Franjevački samostan s rijetkom zbirkom sakralne umjetnosti i knjižnicom iz 1650. godine, bogatom rijetkim knjigama od kojih su najznačajnije tri inkunabule. Nezaobilazna ličnost ovog samostana i opat Dominik Antolković koji je otkrio nalazište krapinskog pračovjeka i na njega upozorio Krambergera. Nemojte propustiti posjet crkvi Majke Božje Jeruzalemske na Trškom vrhu, jednoj od najljepših baroknih crkava u ovom dijelu Hrvatske.
U Krapini je rođen i Ljudevit Gaj, otac hrvatskoga narodnog preporoda u čijoj je rodnoj kući smješten Muzej Ljudevita Gaja u kojemu možete razgledati njegov namještaj, portrete Gaja i njegove obitelji, fotokopije Gajevih rukopisa, tiskanih tekstova, knjiga i brošura te novina i časopisa koje je uređivao i izdavao.
Ako ste zaljubljenik u automobile, obavezno posjetit Muzej oldtimera, a ako više volite glazbu, u rujnu posjetite Tjedan kajkavske kulture i uživajte na Festivalu kajkavskih popevki.
U zelenoj dolini na četiri izvora ljekovite termalne vode posjetite Krapinske toplice, osjetite snagu termalne vode, prepustite se wellness i spa užicima, uživajte u bogatoj gastronomskoj ponudi i otkrijte sve ljepote ove zelene oaze.
Za one željne aktivnog turizma, predlažemo razgled vinskih cesta i planinarenje po okolnim brdašcima. Iz Krapine ponesite bilikum, posudu napravljena od tri spojena vrča koja nose imena slavenske braće Čeha, Leha i Meha koji su prema legendi sa sestrom Vilinom živjeli na tri brijega iznad Krapine.
Svako ljeto Krapina postaje centar kulture, druženja i zabave. Manifestacija Ljeto u Krapini donosi raznovrsna događanja za sve ukuse i generacije. Pozivamo vas da u Krapinu otputujete vlakom Krapek koji organiziranimo upravo za posjet manifestaciji Ljeto u Krapini.
Više informacija možete pronaći na stranicama Turističke zajednice Krapinsko-zagorske županije i Grada Krapine.
Provjerite vozni red i uživajte u ljepotama krapinskog kraja.